IFF
 
     
One World — One Ball

IFF Events

Find IFF on:

Czech U19 EuroFloorball Tour teams – 19.10.2011

The Czech Men´s U19 and Women´s U19 rosters that will play in the EuroFloorball Tours November 4th - 6th are nominated.

The Women´s U19 coaches Miroslav Janovský and Lenka Bartošová nominated 20 players to play in the WU19 EFT in Helsinki, Finland.

In Men´s U19 EFT Škoda Cup in November in Brno, the Czech U19 national team will play their first games under the new coaching duo and Jiří Kysel and Tomáš Janeček selected 21 players and 3 goalies for the tournament. More information from the Official EFT Škoda Cup website: http://www.skodacup.cz

Czech Women´s U19 EFT Team

Goalkeepers
Sofie Francová - FBŠ Bohemians
Markéta Nikodýmová - FBC Liberec
  
Defenders
Kristýna Bachmaierová - TJ JM Chodov
Hana Hendrychová - 1. SC Vítkovice
Petra Nemravová - FBŠ Bohemians
Denisa Ratajová - FBC Ostrava
Karin Vavrečková - FBC Ostrava
Lucie Zemanová - Děkanka Praha
  
Forwards
Veronika Enenkelová - 1. SC Vítkovice
Zuzana Hubáčková - 1. SC Vítkovice
Magdalena Klímová - Herbadent SJM Praha 11
Markéta Kosová - FBC Liberec
Klára Leierová - FBC Liberec
Michaela Mlejnková - FBC Liberec
Leona Müllerová - FBC Liberec
Barbora Sádková - Herbadent SJM Praha 11
Aneta Šmídová - FBC Ostrava
Lucie Šrotová - 1. SC Vítkovice
Zuzana Tučková - TJ JM Chodov
Gabriela Žůrková - TJ JM Chodov

Czech Men´s U19 EFT Team

Goalkeepers
Čedík David – TJ JM Chodov
Jurčík Pavel – Bulldogs Brno
Výtisk Jakub – Tatran Střešovice

Defenders
Kisugite Martin – FBŠ Bohemians
Pospíšil Jiří – FBC Liberec
Svačinka Tomáš – FBC Ostrava
Syrovátko Jáchym – Tatran Střešovice
Šebor Filip – SSK Future
Šešulka Daniel – FBC Ostrava
Švejkovský Jakub – Tatran Střešovice
Zbořil Adam – 1. SC Vítkovice

Forwards
Baudisch Jan – BILLY BOY Mladá Boleslav
Dóža Patrik – Tatran Střešovice
Chroust Tadeáš – SSK Future
Mach Ondřej – FBC Česká Lípa
Mendrek Jakub – Bulldogs Brno
Michalík Patrik – 1. SC Vítkovice
Petržela Tomáš – Warberg IBF (SWE)
Procházka Vojtěch – TJ Znojmo
Řehoř Jan – SSK Future
Sládeček David – FBŠ Bohemians
Smíšek David – Bulldogs Brno
Svatoš Ondřej – AC Sparta Praha Florbal
Šárka Jakub – FBŠ Bohemians

Source & More information: http://www.skodacup.cz & www.cfbu.cz